Autor zdjęcia/źródło:
czego nie wkładać do lodówki @pixabay
Zobacz czy dobrze przechowujesz żywność i nie pozbawiasz jej cennych walorów. Niektóre produkty nie powinny trafiać do lodówki. Sprawdź koniecznie!
Często dbając o zdrowie rodziny, a szczególnie dzieci, kupujemy żywność ekologiczną, pozbawioną konserwantów. By zachować ich świeżość jak najdłużej, wkładamy wszystko do lodówki. Okazuje się, że niepotrzebnie. Niektórym produktom wręcz szkodzi niska temperatura i wilgotność panująca w lodówce. Zobacz co lepiej pozostawić na kuchennym blacie, co przesypać do pojemników, a co zawsze wkładać do lodówki.
Żywność, której lepiej NIE przechowywać w lodówce
W lodówce panuje specyficzny mikroklimat – niska temperatura i wyższa niż na zewnątrz wilgotność. Dlatego wielu produktom wręcz szkodzi umieszczanie w lodówce. Coś Cię pewnie zaskoczy...
- Pieczywo – nie szkodzi mu przechowywanie w lodówce, ale traci swoje walory smakowe – chleb będzie zimny i twardy, a skórka przestanie być chrupiąca i pachnąca. Czym innym jest mrożenie pieczywa.
- Masło – mimo, że to produkt nabiałowy, nie musi być przechowywane w lodówce. Dzieje się tak za sprawą tłuszczów, które nie są podatne na szybkie zepsucie, jak inne produkty nabiałowe. Masło może bez obaw leżeć na blacie kuchennym, jednak nie dłużej niż 48 godzin.
- Miód – najlepszą temperaturą do przechowywania miodu jest około 20 stopni. Wtedy nie krystalizuje. Miód, ze względu na wysoką zwartość cukru jest chyba jedynym produktem spożywczym, który się nie psuje. Pewnie z tego względu był w starożytności wykorzystywany do.... balsamowania ciał.
- Olej i oliwa – poniżej 7 stopni zmieniają konsystencję na stałą i mętnieją. Wyjątkiem jest olej lniany, który powinien być przechowywany w lodówce.
- Kawa i herbata – ze względu na wysoką higroskopijność nie tylko mogą pleśnieć ale wchłoną niepożądane zapachy z lodówki (by pozbyć się zapachu z lodówki zaleca się wstawić do niej otwarty pojemnik z ziarnami kawy).
- Mąka, kasza, makarony – produkty sypkie nie potrzebują chłodu, najlepiej przechowywać je w szczelnych szklanych opakowaniach w szafkach kuchennych – bez dostępu światła
- Ogórki – w niskiej temperaturze szybciej się psują
- Pomidory – w niskiej temperaturze tracą smak – zachodzą zmiany (modyfikacje) w ich genach i nawet po przeniesieniu z powrotem do wyższej temperatury, cenne właściwości nie wracają – niektóre geny zostają bezpowrotnie wyłączone. Nie dotyczy to tylko pomidorów idealnie dojrzałych, które chcemy przetrzymać 2-3 dni dłużej.
- Maliny, jabłka i jagody – przechowywane w zbyt niskiej temperaturze tracą smak.
- Mango, ananas, banany, awokado – tracą swój smak i aromat, mogą nie dojrzeć po wyjęciu z lodówki.
- Rośliny strączkowe, cebula, marchew – szybciej gniją w lodówce. Najlepsze jest dla nich, miejsce suche i przewiewne.
- Ciasta kruche, drożdżowe i biszkopty – w lodówce twardnieją i wchłaniają zapachy, najlepiej przechowywać je w metalowym pojemniku, a drożdżowe w lnianej ściereczce. Wyjątkiem są ciasta z kremami i bitą śmietaną, które należy przechowywać w lodówce.
Produkty spożywcze, które należy przechowywać w lodówce:
Jest grupa produktów, które należy przechowywać w lodowce ZAWSZE. Należą do nich:
- Nabiał – czyli mleko, sery, jogurty, kefir, śmietana – te produkty powinny być zawsze przechowywane w lodówce, nawet nieotwarte. Ich główny składnik – białko – w temperaturze pokojowej szybko zaczyna tracić swoje właściwości i się psuć
- Mięso i wędliny – mięso i produkty mięsopochodne, powinny być przechowywane w lodówce. Temperatura pokojowa, a nawet niższa, powoduje szybki rozwój bakterii, zwłaszcza niebezpiecznego dla zdrowia i życia jadu kiełbasianego.
- Jajka – również należy przechowywać w lodówce. Staraj się umieszczać jaja w lodówce, w miejscu, w którym nie będą narażone na zmiany temperatury – tak jak na otwartej półce w drzwiach, bo grozi to rozwojem groźnej salmonelli.